Högberg's Släktforskning
Forskning på mitt släktträd och dess grenar.
Persdotter, Ingrid
1766 -1. Persdotter, Ingrid föddes den 26 Jun 1766 i Stensäter, Åtvid (E); döptes den 29 Jun 1766 i Stensäter, Åtvid (E). Ingrid gift Wallin, Sven den 27 Nov 1796 i Åtvid (E). Sven (son till Wallin, Lars och Cajsa) föddes den 29 Sep 1767 i Knista (T); dog den 2 Jul 1827 i Marknadsbodarna, Åtvid (E). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 2. Wallin, Sven föddes den 12 Feb 1798 i Mormorsgruvan, Åtvid (E); döptes den 15 Feb 1798 i Åtvid (E); dog den 23 Okt 1799 i Mormorsgruvan, Åtvid (E).
- 3. Svensson-Wahlin, Stina Cajsa föddes den 16 Okt 1803 i Åtvid (E); dog den 4 Maj 1886 i Sandebo no 2, Norra Stenserum, Hallingeberg, Kalmar (C).
- 4. Svensson-Wahlin, Peter föddes den 2 Okt 1806 i Åtvid (E); döptes den 5 Okt 1806 i Åtvid (E); dog den 7 Nov 1866 i Skedshult, Ukna (H).
- 5. Wallin, Anders föddes den 17 Dec 1809 i Mormorsgruvan, Åtvid (E); dog den 3 Jan 1810 i Mormorsgruvan, Åtvid (E).
Generation: 2
2. Wallin, Sven (1.Ingrid1) föddes den 12 Feb 1798 i Mormorsgruvan, Åtvid (E); döptes den 15 Feb 1798 i Åtvid (E); dog den 23 Okt 1799 i Mormorsgruvan, Åtvid (E). 3. Svensson-Wahlin, Stina Cajsa (1.Ingrid1) föddes den 16 Okt 1803 i Åtvid (E); dog den 4 Maj 1886 i Sandebo no 2, Norra Stenserum, Hallingeberg, Kalmar (C). 4. Svensson-Wahlin, Peter (1.Ingrid1) föddes den 2 Okt 1806 i Åtvid (E); döptes den 5 Okt 1806 i Åtvid (E); dog den 7 Nov 1866 i Skedshult, Ukna (H). Peter gift Berg, Anna Mathilda Charlotta den 24 Jun 1844 i Ukna (E). Anna (dotter till Berg, Anders och Elmgren, Anna Helena) föddes den 9 Dec 1821 i Dalhem (I); döptes den 16 Dec 1821 i Dalhem (I); dog den 7 Nov 1866 i Ukna (E); begravdes den 14 Nov 1866 i Ukna (E). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 6. Wahlin, Klara Amalia föddes den 24 Jan 1845 i Ukna (E); döptes den 26 Jan 1845 i Ukna (E); dog den 9 Apr 1932 i Katarina (AB).
- 7. Vallin, Johan Petter föddes den 21 Apr 1850 i Ukna (E); döptes den 22 Apr 1850 i Ukna (E).
- 8. Wallin, Carl August föddes den 8 Jun 1853 i Skedshult, Ukna (H); döptes den 11 Jun 1853 i Ukna (E).
5. Wallin, Anders (1.Ingrid1) föddes den 17 Dec 1809 i Mormorsgruvan, Åtvid (E); dog den 3 Jan 1810 i Mormorsgruvan, Åtvid (E).
Generation: 3
6. Wahlin, Klara Amalia (4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 24 Jan 1845 i Ukna (E); döptes den 26 Jan 1845 i Ukna (E); dog den 9 Apr 1932 i Katarina (AB). Klara gift Sköldberg, Peter Ferdinand den 21 Okt 1877. Peter (son till Sköldberg, Carl Isaac och Olofsdotter, Anna Cajsa) föddes den 4 Apr 1854 i Tryserum (E); döptes den 5 Apr 1854 i Tryserum (E). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 9. Sköldberg, Ferdinand Mauritz Emanuel föddes den 22 Sep 1878 i Ringarum (E); döptes den 27 Okt 1878 i Ringarum (E); dog den 5 Okt 1882 i Ringarum (E).
- 10. Sköldberg, Karl Herman Fritz föddes den 19 Jul 1880 i Ringarum (E); döptes den 15 Aug 1880 i Ringarum (E); dog den 10 Apr 1909 i Bromma (AB).
- 11. Sköldberg, Gustaf Adolf föddes den 28 Jan 1882 i Ringarum (E); döptes den 8 Mar 1882 i Ringarum (E); dog den 22 Feb 1982 i Katarina (AB).
Familj/Make/Maka: Okänd. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 12. Sköldberg, *Linnea Elisabeth föddes den 30 Aug 1886 i Ringarum (E); döptes den 19 Sep 1886 i Ringarum (E); dog den 7 Maj 1938 i Sofia (AB).
7. Vallin, Johan Petter (4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 21 Apr 1850 i Ukna (E); döptes den 22 Apr 1850 i Ukna (E). Familj/Make/Maka: Lanner, Clara Augusta. Clara (dotter till Lannes, Anders och Jonsdotter, Anna Greta) föddes den 30 Okt 1843 i Svanshals (E); döptes den 31 Okt 1843 i Svanshals (E). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 13. Wallin, Ernst Sven Ferdinand föddes den 29 Maj 1876 i Stockholm.
- 14. Wallin, Thyra Augusta föddes den 14 Jun 1879 i Stockholm.
8. Wallin, Carl August (4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 8 Jun 1853 i Skedshult, Ukna (H); döptes den 11 Jun 1853 i Ukna (E).
Generation: 4
9. Sköldberg, Ferdinand Mauritz Emanuel (6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 22 Sep 1878 i Ringarum (E); döptes den 27 Okt 1878 i Ringarum (E); dog den 5 Okt 1882 i Ringarum (E). 10. Sköldberg, Karl Herman Fritz (6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 19 Jul 1880 i Ringarum (E); döptes den 15 Aug 1880 i Ringarum (E); dog den 10 Apr 1909 i Bromma (AB). 11. Sköldberg, Gustaf Adolf (6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 28 Jan 1882 i Ringarum (E); döptes den 8 Mar 1882 i Ringarum (E); dog den 22 Feb 1982 i Katarina (AB). 12. Sköldberg, *Linnea Elisabeth (6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 30 Aug 1886 i Ringarum (E); döptes den 19 Sep 1886 i Ringarum (E); dog den 7 Maj 1938 i Sofia (AB). *Linnea gift den 28 Apr 1907 (-Före äktenskapet). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 15. Paulsén, Gösta Herman *Bertil föddes den 28 Apr 1907 i Katarina (AB); döptes den 30 Apr 1907 i Katarina (AB); dog den 30 Jul 1975 i Vantör (AB); begravdes den 25 Aug 1975 i Skogskyrkogården, kvarter 49E, gravnummer 14939.
*Linnea gift Paulsson Hundstad, Otto Wilhelm den 20 Nov 1915 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB). Otto (son till Poulsen Hundstad, Guldbrand och Nyholm, Sophia) föddes den 26 Sep 1874 i Hedvig Eleonora (AB); döptes den 29 Sep 1874 i Hedvig Eleonora (AB); dog den 7 Okt 1945 i Enskede (AB). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 16. Paulsén, Sune* Lennart Wilhelm föddes den 2 Jul 1914 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB); döptes den 7 Jul 1914 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB); dog den 18 Jan 2012 i Karolinska sjukhuset, Solna (AB); begravdes den 30 Mar 2012 i Skogskyrkogården, kvarter 49E, gravnummer 14939.
- 17. Paulsén, *Rolf Otto Rune föddes den 20 Okt 1924 i Brännkyrka (AB); döptes den 24 Okt 1924 i Brännkyrka (AB); dog den 4 Apr 2007 i Länna (AB).
13. Wallin, Ernst Sven Ferdinand (7.Johan3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 29 Maj 1876 i Stockholm. 14. Wallin, Thyra Augusta (7.Johan3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 14 Jun 1879 i Stockholm.
Generation: 5
15. Paulsén, Gösta Herman *Bertil (12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 28 Apr 1907 i Katarina (AB); döptes den 30 Apr 1907 i Katarina (AB); dog den 30 Jul 1975 i Vantör (AB); begravdes den 25 Aug 1975 i Skogskyrkogården, kvarter 49E, gravnummer 14939. 16. Paulsén, Sune* Lennart Wilhelm (12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 2 Jul 1914 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB); döptes den 7 Jul 1914 i Kungsholm eller Ulrika Eleonora (AB); dog den 18 Jan 2012 i Karolinska sjukhuset, Solna (AB); begravdes den 30 Mar 2012 i Skogskyrkogården, kvarter 49E, gravnummer 14939. Sune* gift Wadlin, Märta* Elisabet den 16 Apr 1938. Märta* (dotter till Wadlin, Konrad Augustinus och Andersson, Hildegard Elisabeth) föddes den 3 Jun 1915 i Frösthult; döptes den 20 Jun 1915 i Frösthult kyrka; dog den 29 Sep 1980 i Södersjukhuset, Stockholm; begravdes den 29 Okt 1980 i Skogskyrkogården, kvarter 49E, gravnummer 14939. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
17. Paulsén, *Rolf Otto Rune (12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) föddes den 20 Okt 1924 i Brännkyrka (AB); döptes den 24 Okt 1924 i Brännkyrka (AB); dog den 4 Apr 2007 i Länna (AB). *Rolf gift Byström, Maj Britta Rut den 26 Feb 1944. Maj föddes den 3 Jul 1926 i Sofia (AB); dog den 20 Dec 1993 i Skarpnäck (AB). [Familjeöversikt] [Familjediagram]
*Rolf gift Säll, Karin* Ingegerd den 13 Jul 1959. Karin* (dotter till Säll, Nils och Källberg, Ida Maria) föddes den 27 Dec 1917 i Södra Kedum; dog den 27 Nov 2008 i Bergshamra. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Generation: 6
18. Paulsén, Leif* Owe Lennart (16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Familj/Make/Maka: Svanerud, Kay* Anita. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Familj/Make/Maka: Larsson, Lully Margarete*. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Familj/Make/Maka: Fridén, Karin *Gisela Margareta. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
19. Paulsén, Ann* Elisabet (16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Ann* gift Högberg, Tommy* Christer [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
20. Paulsén, *Roland Otto (17.*Rolf5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) *Roland gift Jensen, Eva Irene [Familjeöversikt] [Familjediagram]
*Roland gift Hellström Tedblad, Solveig Marie-Louise [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
Generation: 7
21. Svanerud, Marie Elisabeth (18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Marie gift Johansson, Pär Tomas [Familjeöversikt] [Familjediagram]
22. Paulsén, Annelie* Margarete (18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Familj/Make/Maka: Lifvergren, Bo Stefan. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
23. Paulsén, Linda Karin Maria (18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Familj/Make/Maka: Hagelberg, Thomas* Göransson. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
- 33. Charlie Elis Ragnar
- 34. Elliot Lars Göran
24. von Platen, Isabella Pauline (18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) 25. Fridén, Carl* Gunnar Maximilan (18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) 26. Paulsén, Marie* Christine (19.Ann*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Marie* gift Fredriksson, Inge Mattias* [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
27. Högberg, Ann Charlotte* (19.Ann*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Ann gift Wang, Patrik* Nils Johan [Familjeöversikt] [Familjediagram]
Barn:
28. Paulsén, Rolf Jimmie Sylvester (20.*Roland6, 17.*Rolf5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Familj/Make/Maka: Edberg, Dinah Elisabeth. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
29. Paulsén, Lars Tommy (20.*Roland6, 17.*Rolf5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) Familj/Make/Maka: Axblom, Lina Emilia. [Familjeöversikt] [Familjediagram]
30. Paulsén, Marie Therese (20.*Roland6, 17.*Rolf5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1)
Generation: 8
31. Engla (22.Annelie*7, 18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) 32. Oskar (22.Annelie*7, 18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) 33. Charlie Elis Ragnar (23.Linda7, 18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) 34. Elliot Lars Göran (23.Linda7, 18.Leif*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) 35. Fredriksson, Rebecka* Louise (26.Marie*7, 19.Ann*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) 36. Högberg, Emelie* Linnea Isabelle (27.Ann7, 19.Ann*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1) 37. Högberg, Tim (27.Ann7, 19.Ann*6, 16.Sune*5, 12.*Linnea4, 6.Klara3, 4.Peter2, 1.Ingrid1)